پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی یكشنبه،سه شنبه و چهارشنبه از ساعت حوالی 8 صبح تا قبل از اذان ظهر به مدت متغیر

رادیو فرهنگ

پخش مذاكرات علني مجلس شوراي اسلامي

محرابیان: دولت سیزدهم ناترازی‌ها را در مصرف برق بهبود بخشید

وزیر نیرو گفت: دولت سیزدهم در مدیریت مصرف برق در بخش خانگی با اعمال تعرفه و پاداش صرفه‌جویی، در ادارات با تغییر ساعات و در بخش صنایع با موكول كردن تغییر ساعت قطع برق صنایع از ساعت‌های پربار به ساعت‌های كم بار توانست میزان مصرف را كنترل كند

1403/03/20
|
12:11

علی اكبر محرابیان، وزیر نیرو كه برای ارایه گزارشی از مدیریت مصرف انرژی در ماه های گرم سال در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی حاضر شده بود، با تسلیت شهادت شهدای خدمت و به ویژه آیت الله رئیسی و همچنین با تشكر از مجلس دوازدهم بابت حضور و برگزاری مراسم بزرگداشت برای شهدای خدمت درباره عملكرد وزارت نیروی دولت سیزدهم اظهار داشت: دو عنصر آب و برق، عناصری حیاتی در رشد اقتصاد، امنیت، محیط زیست و مسائل اجتماعی كشور هستند. از سوی دیگر دعوت از بنده نشان دهنده عزم نمایندگان برای ورود به این موضوعات و همكاری مجلس دوازدهم با دولت سیزدهم است.

محرابیان ادامه داد: گزارش وضعیت برق كشور در ابتدای شروع دولت سیزدهم به خوبی نشان دهنده عملكرد خوب و پرتلاش وزارت نیرو خواهد بود. در موضوع برق در ابتدای دولت سیزدهم با سه ناتزاری بزرگ مواجه بودیم. چرا كه در دولت یازدهم و دوازدهم تنها 23 درصد به ظرفیت نیروگاه‌ها افزوده شد كه مقدار كمی بود و منجر به ناترازی در صنعت برق كشور شد. این ناترازی از سال 96 شروع و در 1400 به اوج خود رسید به طوری كه از اردیبهشت تا شهریورماه تا سه نوبت قطعی برق بوجود آمد. بنابراین مهم ترین معضل كشور خاموشی های خارج از جدول و نارسایی‌هایی كه در این زمینه وجود داشت، بود.

وزیر نیرو با بیان این نكته كه در تابستان 1400 بیش از 42 درصد اخبار منفی رسانه ها فقط به قطعی برق منتسب بود كه بی سابقه هم بود، عنوان كرد: هر ساله پنج الی 6 درصد رشد تقاضا در مصرف انرژی داریم. با روی كار آمدن دولت سیزدهم و مواجهه با این مسئله مهم، دو اقدام انجام شد. توسعه نیروگاه ها و مدیریت و بهینه سازی مصرف. در 32 ماه عملكرد دولت سیزدهم بیش از 9 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی كشور افزوده شد و حدود 22 هزار مگاوات دیگر نیز به ظرفیت نیروگاهی افزوده خواهد شد.

وی ادامه داد: یكی از اقدامات خوب مجلس شورای اسلامی، تصویب ماده 4 قانون مانع زدایی به منظور سرمایه‌گذاری صنایع كشور برای احداث نیروگاه‌ها بود كه كمك حال دولت سیزدهم شد.

علی اكبر محرابیان درباره مدیریت مصرف برق كشور توسط دولت سیزدهم گفت: مدیریت مصرف به معنی جدا كردن اوج مصرف در بخش های مختلف است و در صورتی كه مصرف به خوبی كنترل نشود، ضرر و زیان ناترازی به معیشت مردم وارد خواهد داشت. اما دولت سیزدهم در مدیریت مصرف در بخش خانگی با اعمال تعرفه و پاداش صرفه جویی، در ادارات با تغییر ساعات و در بخش صنایع با موكول كردن تغییر برق صنایع از ساعت‌های پربار به ساعت‌های كم بار توانست میزان مصرف را كنترل كند.

وزیر نیرو ادامه داد: در تابستان 1402 مجموع مصرف خانگی نه تنها رشد نكرد بلكه به صورت هوشمندانه به 46 میلیارد كیلووات ساعت كاهش پیدا كرد. همچنین 25 درصد برق بیشتر برای صنایع تامین شد. این درحالیست كه در تابستان 1401 مجموع مصرف 48 میلیارد كیلووات بوده است. در دولت سیزدهم مدیریت مصرف در صنایع به گونه ‌ای بوده است كه موجبات كاهش تولید فراهم نشود كه میزان تولیدات میلگرد، گندم و ... به خوبی نشان دهنده این موضوع است. از سوی دیگر برای اولین بار در طول صنعت برق كشور میزان تامین برق صنایع از برق خانگی پیشی گرفت‌.

وزیر نیرو در ادامه اظهار كرد: سوال می‌شود برنامه وزارت نیرو برای تابستان سال 1403 چیست؟ در بخش خانگی علاوه بر پاداش صرفه‌جویی برای كسانی كه كاهش مصرف می‌دهند مشوق‌های دیگری در نظر گرفته شده است. در سال گذشته اعطای این مشوق‌ها بر روی تعرفه مشتركانی كه كاهش مصرف داشتند تا حدود صفر تاثیر زیادی در مدیریت مصرف داشت. امسال نیز در كنار این موضوع پویش با انرژی در نظر گرفته شده است. براساس این پویش با استفاده از ابزار هوش مصنوعی با همه مصرف‌كننده‌ها ارتباط برقرار می‌شود و روش‌های كاهش مصرف را به هر مشترك گوشزد كرده و آموزش می‌دهد و به دنبال كاهش مصرف، میلیون‌ها جایزه به مشتركان پرداخت خواهد شد. از بسته‌های اینترنتی گرفته تا كالاهای دیجیتال و لوازم خانگی كوچك، بزرگ و متوسط و اعطای صدها خودرو به صورت رایگان برای مشتركانی كه مصرف خود را كاهش می‌دهند. این مشوق‌ها برای كاهش مصرف در بخش خانگی لحاظ شده است.

محرابیان در ادامه خاطر نشان كرد: مشوق‌های در نظر گرفته شده در قالب قرعه‌كشی می‌تواند مصرف را در حوزه خانگی كاهش دهد. در بخش اداری نیز براساس مصوبه هیات دولت به موجب قانونی كه سال گذشته به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید ساعات كاری ادارات كاهش پیدا می‌كند. این موضوع در طول روز تا 30 درصد و تا بعد از ظهر تا 60 درصد منجر به صرفه‌جویی خواهد شد و حدود 1500 مگاوات از مصرف برق را كاهش می‌دهد، اما در حوزه صنایع ما صنایع را به سه دسته تقسیم كردیم گروه اول صنایع كوچك و كارگاهی هستند كه تعداد آنها در كشور زیاد است 560 هزار صنایع كوچك در كشور داریم كه مجموع اشتغال این صنایع بسیار بالا است و اشتغال و معیشت قشر زیادی به این صنایع گره خورده است و حدود 90 درصد از صنایع كشور را شامل می‌شود. برای این گروه هیچ‌گونه محدودیتی در نظر گرفته نشده است.

وی در ادامه بیان كرد: صنایع متوسط نیز در شهرك‌های صنعتی مستقر هستند و برای آنها تنها در روز تعطیلی محدودیت در نظر گرفته شده است و در 6 روز باقی هفته می‌توانند با تمام ظرفیت تولید داشته باشند. صنایع بزرگ نیز شامل 700 واحد صنعتی می‌شود كه واحدهای فولادی و آلومینیومی و مسی می‌شود. كاری كه ما كردیم در این نوع صنایع منحنی محدب مصرف برق به منحنی مقعر تبدیل شده است یعنی در ساعات اوج مصرف كمترین انرژی را دریافت می‌كند و در ساعت‌های كم‌باری می‌تواند حداكثر انرژی برخوردار باشد.

وزیر نیرو گفت: اما در بخش كشاورزی نیز معضل بزرگ ما بحث آب است. برداشت‌های ویرانگر از آبخوان‌ها و دشت‌ها سبب شده تا وضعیت در برخی از دشت‌ها بحرانی شود. محدودیت‌هایی كه برای بهره‌برداری از چاه‌های كشاورزی وضع شده است برای وضعیتی است كه با آن روبه‌رو هستیم اكنون برخی از دشت‌های ما در وضعیت ممنوعه بحرانی قرار دارند این یعنی فرونشست و تهدید آینده كشاورزی كشور و به خطر افتادن معیشت كشاورزان.

وزیر نیرو در ادامه بیان كرد: اگر ما محدودیتی را برای برداشت از چاه‌های كشاورزی وضع می‌كنیم برای آینده كشاورزی و اقتصاد خود كشاورزان است. ممكن است در یك دشت تنها پنج تا 6 برداشت غیرمجاز داشته باشند اما این موضوع آینده كشاورزی را تهدید می‌كند. تامین برق چاه‌های كشاورزی براساس پروانه‌ای كه صادر شده است قطعا صورت خواهد گرفت. در حوزه كشاورزی نیز پیش‌بینی كرده‌ایم اگر كشاورزی صرفه‌جویی داشته باشد با قیمت چهار برابر ای سی ای پاداش صرفه‌جویی دریافت كند.
منبع: ایسنا

دسترسی سریع
پخش مذاكرات علنی مجلس شورای اسلامی